Auditorės iššūkis – garantuoti už kiekvieną skaičių

Viktorija Kaušienė

Audito įmonės  UAB „ LEXIN auditas“ direktorė ir įkūrėja Alina Martinkienė yra viena jauniausių auditorių ir verslininkių Lietuvoje. Kol populiaru svarstyti, ką veikti po studijų – emigruoti ar ieškoti darbo gimtojoje šalyje, atestuota auditorė sėkmingai dirba savo įmonėje, mėgaujasi profesine veikla ir palankiais klientų įvertinimais.

Į auditą – per atsitiktinumą

A. Martinkienė džiaugiasi, kad versle atsidūrė Šiaulių universiteto dėka. Jos šeimoje nebuvo nei buhalterių, nei auditorių, tad mokykloje ji net nenumanė, kad vieną dieną įgus sklandžiai ir su malonumu valdyti griežtą skaičių pasaulį.  Rinkdamasi kur studijuoti, jauna moteris pasirinko tai, kas gražiai skambėjo – „ekonomika“.

Galiu nuoširdžiai padėkoti savo universitetui – studijuoti buvo taip įdomu, kad jau nuo pirmųjų mėnesių sukau galvą, kur galėčiau pritaikyti įgyjamas žinias. Tiek ekonomikos bakalauro, tiek magistro studijas baigiau su pagyrimu, tačiau mokslininko tribūna netraukė, verslas atrodė kur kas prasmingiau ir įdomiau. Tik atsitiktinumas lėmė, kad pasukau į audito sritį: studijuodama dieniniame kurse, ėmiau derinti mokslus su auditoriaus padėjėjos darbu. Nedrąsiai, tačiau žingeidžiai, – pokalbį pradeda A. Martinkienė.

-P. Alina, daugelis jaunų specialistų daugiau ar mažiau išgyvena dėl savo amžiaus. Dažnai klientai, darbdaviai labiau pasitiki patyrusiais, vyresnio amžiaus specialistais. Jums dar nėra nė trisdešimties, tad kaip pavyko įrodyti, ko esate verta?

Taip, esu viena jauniausių auditorių. Lietuvos auditorių rūmų (LAR) parengtoje 2011 metų audito rinkos apžvalgoje teigiama, kad vidutinis auditorių amžius yra 49 metai. Vieni į mane dėl jauno amžiaus žiūri palankiau, kiti  nerimauja dėl patirties stokos. Bet juk būtent tas patirties troškulys ir verčia stengtis tobulėti, lankyti seminarus, studijuoti naujus teisės aktus, gilintis į mokestines naujoves, aktyviau semtis profesinių žinių, nepaliaujamai domėtis verslo naujienomis ir visa tai taikyti savo darbe. Apskritai, aš dėl savo amžiaus jaučiuosi labai gerai, manau, išskirtinumas bet kokiame versle yra pliusas, net ir tokioje pragmatiškoje audito srityje. Auditas pats savaime žmonėms kelia nemalonias asocijacijas, baimę, todėl pagrindinis mano  darbo prioritetas – būti pagalbininku, patarėju, jokiu būdu ne teisėju. Matyt, gana jaunas kaip auditorės amžius taip pat prisideda prie šio prioriteto plėtojimo, dažniausiai klientai mane pasitinka su nuoširdžia šypsena.

A. Martinkienė toliau pasakoja, kad pagal Lietuvos Respublikos Audito įstatymo nuostatas, norint tapti auditoriumi, reikia 3 metus atlikti auditoriaus padėjėjo praktiką ir išlaikyti 5 kvalifikacinius auditoriaus egzaminus. Pašnekovė džiaugiasi, kad viską pavyko sėkmingai įveikti ir sulaukus 26 metų įkurti savo audito įmonę. „Tikiu, kad norint pasiekti savo tikslą pirmiausia reikia juo labai tikėti, keltis ir gultis su ta mintimi, tiesiog ja degti“, – reziumuoja ji.

Savas verslas suteikia daugiau laisvės

A. Martinkienė UAB „LEXIN auditą“ įkūrė 2010 m. spalį. Sprendimas steigti savo įmonę, kaip teigia ji, buvo didelių tikslų sau kėlimo rezultatas, taip pat drąsino mintis apie veiksmų ir sprendimų laisvę, nes šis kelias žadėjo tai, apie ką svajota nuo pirmojo studijų kurso: savirealizaciją, savotišką kūrybą ir rimtą atsakomybę.

-Kas yra pagrindiniai UAB „LEXIN auditas“ klientai? Ko potencialūs klientai gali tikėtis iš Jūsų įmonės?

-Mūsų klientai yra verslo įmonės, kurioms reikalingas finansinių ataskaitų auditas ir viešojo bei valstybinio sektoriaus įstaigos, įgyvendinančios įvairių tarptautinių programų projektus, reikalaujančius išlaidų patikrinimo. Aš, kaip auditorė, esu prieš visų darbų delegavimą padėjėjams, kaip kartais būna stambesnėse audito įmonėse, nes po auditoriaus išvada pasirašau pati ir noriu garantuoti už kiekvieną skaičių. Mes suinteresuoti, kad darbas vyktų kokybiškai, lanksčiai ir kiek įmanoma greitai. Be visa to, laikomės profesinės etikos, nepriklausomumo, sąžiningumo, objektyvumo, profesinės kompetencijos ir konfidencialumo principų.

Geriausias UAB „LEXIN auditas“darbo įvertinimo rezultatas – patenkintų klientų rekomendacijos. Manau, tai efektyviausia reklama. Išgirstas kreipinys „miela auditore“ sukelia malonų jausmą, kad šalia pagarbos, klientai jaučia ir dėkingumą.

 

-O kokias savo asmenines savybes išskirtumėte kaip verslininkė? Kas Jūsų autoritetas?

Galiu sakyti, kad versle sekasi neblogai, reiškia, tam tikros mano savybės turėtų prie to prisidėti. Aš išskirčiau savo nestandartinį mąstymą, atidumą ir pagalbą žmogui. Tas, kuriam tenka minti vienokių ar kitokių institucijų slenksčius, dažnai patiria, kaip nemalonu, kai reikalai nejuda tik dėl to, kad kažkas lėtai dirba. Labai stengiuosi, kad su šitokiais „kamščiais“ mūsų klientai nesusidurtų. O dėl autoritetų… Dabar būtų populiaru ir skambu sakyti, kad mano autoritetas Steve Jobs ar Ilja Laurs, tačiau gerbiu kiekvieną, kuris kelia sau aukštus tikslus.

-Ar mokotės iš blogų pavyzdžių?

Dažniausiai pastebiu tik gerąją praktiką, o blogosios analizei neužtenka laiko. Taip pat planuodama įmonės ateitį vengiu vartoti žodelį „ne“, nes žiūrėk tas „ne“ greitai virsta į „taip“! Gal tik nedirbčiau šio darbo, jei nejausčiau džiaugsmo, tik dėl pragyvenimo, tada keliaučiau įgyvendinti kitų idėjų…

-Kokie artimiausi UAB „LEXIN auditas“ ateities planai?

Artimiausiu metu planuojame plėsti teisinių paslaugų spektrą. Šių dienų tempas skatina teisines  konsultacijas, sutartis ar procesinius dokumentus pateikti klientams kaip įmanoma operatyviau, todėl stiprinsime paslaugų teikimo internetu sritį.

Kas Jūsų manymu svarbiau pradedant savo verslą rinkos poreikis, geniali verslo idėja, talentas, kapitalas ar įtakingi pažįstami?

Pradedant savo verslą svarbu idėja. Būna, žmonės turi idėjų, o imtis verslo vis tiek bijo, todėl dar labai svarbu ir drąsa, ryžtas, tikėjimas, užsidegimas. Visa kita (pažintys, kapitalas, talentas ir t.t.) man atrodo antriniai dalykai.

– Ar galima Jūsų paklausti, ką galite sau leisti būdami audito įmonės savininke?

Gali leisti sau spręsti visus su savo veikla susijusius klausimus. Laisvė įpareigoja, bet ir atveria daug galimybių, viena jų ir materialinė gerovė.

Kaip dažnai jauni žmonės baigia studijas tiesiog dėl diplomo, kurį sėkmingai paslepia kažkur giliai stalčiuje ir keliauja užkariauti vietos po saule visiškai kitoje nei studijuota srityje. Kalbant su A. Martinkiene kyla mintis, kad tas balanso jausmas, kai studijuoji tai, kas vis uždega noru eiti pirmyn, kai realizuoji savo žinias ir idėjas, kartu kuri apčiuopiamą naudą kitiems, turėtų būti kiekvieno žmogaus – ir paprasto tarnautojo, ir verslininko – siekiamybė.

A. Martinkienė supranta savo klientus: „Tas, kuriam tenka minti vienokių ar kitokių institucijų slenksčius, dažnai patiria, kaip nemalonu, kai reikalai nejuda tik dėl to, kad kažkas lėtai dirba. Labai stengiuosi, kad su šitokiais „kamščiais“ mūsų klientai nesusidurtų“.

6 Responses to Auditorės iššūkis – garantuoti už kiekvieną skaičių

  1. As manau, jog jaunimas turi teise buti verzlus, kupinas ideju ir nebijantis issukiu. Nebutinai daug metu patirties turintis yra visa galva auksciau. Viskas tobuleja, kuriamos pazangios technologijos, verslo valdymo sistemos, o uzmige ant lauru ne visuomet rodo nora tuo dometis ir perprasti subtilybes. Siekis augti manau yra svarbiausia savybe. Patirtimi galima pasidalinti, juk dezutese tiek visko sudeliota, taciau nebutinai jaunas bus arogantiskas, pasiputes ir nenores tos informacijos priimti, dazniau vyresnis, jausdamas konkurencija, ta patirti rakina savyje. Bendradarbiaujant verzlumui ir patirciai butu tobula komanda, kuriai niekas neprilygtu.

  2. Koks geras straipsnis! Kokia idomi situacija, nera zodziu

  3. Dziaugiuosi uz jaunus, energingus,kupinus entuziazmo zmones, nebijancius rizikuoti ir besistengiancius eiti pirmyn, kai dauguma apinkui tik bamba, jog cia sunku, neimanoma, verslo neikursi ir panasiai. Didziausios sekmes siai zaviai moteriai!

  4. Koks geras straipsnis!

  5. It’s hard to find your website in google. I found it on 19 spot, you should build quality backlinks , it will help
    you to rank to google top 10. I know how to help you, just search in google
    – k2 seo tips

  6. Mano nuomone:, kad jauna viskas ok, bet nepamirškime jog jaunam pirmiausiai reikia patirties, kuri atsiranda per ilgus darbo metus. Tikiu jog po kažkiek metų TIKROS darbo patirties, lygiaverčiai galės konkuruoti su savo kolegimės , tačiau šiai dienai man atrodo jog jaunimui dar mokintis ir mokytis..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *